fbpx

Lecznicze właściwości łuski gryki

komentarze Brak komentarzy

Coraz częściej w trosce o środowisko naturalne sięgamy po naturalne i biodegradowalne materiały. Moim zdaniem są one nie tylko przyjazne naturze, ale również znacznie bardziej estetyczne od swoich plastikowych i sztucznych zamienników. Gąbki, pianki polipropylenowe i inne tego typu  wypełnienia nie tylko nie przepuszczają powietrza, ale rozkładają się przez setki lat. Łuska gryczana jest natomiast znana od wieków. Wsypywana do lnianych, naturalnych pokrowców wykorzystywana była jako wypełnienie materacy i poduszek już od około dwóch tysięcy lat. Początkowo w krajach Dalekiego Wschodu z czasem przywędrowała również do Europy gdzie od połowy XX wieku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Łuski nie są niczym innym jak łupinami owoców gryki- rośliny z rodziny rdestowatych z której nasion wytwarza się kaszę i mąkę. Tak naprawdę stanowi odpad po ich produkcji, wpisując się tym samym w filozofię „zero waste”. Na szczęście już dawno poznaliśmy się na jej wspaniałych, leczniczych właściwościach. Oto one.

Łuski są twarde ale jednocześnie elastyczne, lekkie, i odporne na zgniatanie dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu naszego ciała. Kręgosłup jest odciążony a co za tym idzie, zmniejsza się napięcie mięśni. Ich łagodny szelest podczas przesypywania się odpręża i ułatwia zasypianie jednocześnie delikatnie masując ciało.

Dzięki zawartości tanin mają właściwości przeciwzapalne. Taniny hamują również rozwój bakterii, grzybów oraz roztoczy. Są przyjazne alergikom. 

Zawierają również rutynę– związek wzmacniający układ odpornościowy.

Związki celulozowo-ligninowe dzięki zdolności chłonięcia wody zmniejszają poziom wilgotności wypełnienia. Swobodne przesypywanie się łusek w pokrowcu zapewnia stałą cyrkulację powietrza. Zapobiega to poceniu się i nagrzewaniu.

Poduszki wypełnione łuską gryki nie wymagają czyszczenia inie lubią wilgoci, wystarczy je regularnie wietrzyć. Według naukowców lecznicze właściwości gryki uwalniane są stopniowo i spełniają one swoją funkcję nawet przez 10 lat. Jednak ze względu na ich mechaniczne zużywanie zaleca się wymianę wypełnienia co około 2 lata.

Swoją poduszkę możesz zamówić w zakładce #senirelaks.

Jeżeli szczególnie cenisz sobie relaks, spokój i odprężenie wybierz poduszkę z dodatkiem suszonej lawendy. O jej właściwościach przeczytasz w oddzielnym artykule: Uzdrawiająca moc lawendy.

Dołącz do dyskusji