fbpx

Naturalne materiały. Co warto wybrać?

komentarze Brak komentarzy

Jak już wielokrotnie pisałam w swojej pracy używam tylko i wyłącznie materiałów nie zawierających tworzyw sztucznych. Dzisiaj kilka słów o tym, jakich dokładnie materiałów używam w mojej pracowni. Fakt, że zdecydowałam się na te a nie inne produkty spowodowany jest kilkuletnią praktyką, doświadczeniem i testowaniem różnorakich rozwiązań. Zdecydowanie nie są to moje pierwsze wybory. Ta lista powstała w procesie długotrwałej selekcji. Dziś dzielę się nią z Wami. Zależy mi na tym, aby moje produkty były jak najwyższej jakości a Wy abyście byli świadomi tego, co u mnie znajdziecie.

Sznurki bawełniane

W mojej pracowni wykorzystuję tylko sznurki wykonane z naturalnych włókien. Zarówno splot jak i rdzeń wykonane są ze 100% bawełny. Masz gwarancję, że produkty z niego wytworzone są naturalne i bezpieczne. Mogą być prane w pralce, nie mechacą się i nie tracą koloru. Na dodatek są produkowane w Polsce. Czego chcieć więcej?

Jeżeli chcesz o nich poczytać więcej, wejdź na stronę producenta- Bobbiny.pl.

Włóczki bawełniane

100% bawełniana włóczka, którą wykorzystuję jest bardzo wysokiej jakości. Trwała i wytrzymała, posiada lekki połysk i przepiękne kolory. Podobnie jak bawełniany sznurek włóczka może być prana w pralce, nie mechaci się i nie traci kolorów. Posiada certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100 dzięki czemu ma gwarancję jakości i bezpieczeństwa. Niech nie zmyli Cię jej delikatny połysk. Nie ma nic wspólnego z syntetykami. To po prostu szlachetniejsza odmiana bawełny, poddana procesowi merceryzacji.

Wełna

Ma wspaniałe właściwości. Zimą grzeje, latem może chłodzić. Częściowo ulega samooczyszczaniu dzięki czemu nie wymaga tak częstego czyszczenia jak inne materiały. Należy się z nią jednak obchodzić bardzo delikatnie. W mojej pracowni używam 100% wełny peruwiańskich owiec. Jest bardzo delikatna i jednocześnie niegryząca. Materiały wełniane pojawią się w sklepie w sezonie jesienno-zimowym.

Len

To najstarsze znane człowiekowi włókno. Było wykorzystywane już w starożytnym Egipcie. Jest 2-3 razy bardziej wytrzymałe niż bawełna. Ponadto uprawy lnu przyczyniają się do rekultywacji gleb skażonych przez przemysł! Tkaniny lniane mają właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, są przewiewne i komfortowe w użytkowaniu.

Babcina rada: stosuj len w kuchni. Żywność, która jest nim owinięta dłużej zachowuje świeżość.

Surówka bawełniana

Do szycia wewnętrznych pokrowców używam naturalnej, niefarbowanej surówki bawełnianej o gramaturze 280g. Ma naturalny, lekko beżowy kolor. Świetnie wygląda w rustykalnych wnętrzach, jako materiał na zasłony, obrusy, ściereczki, poszewki na poduszki. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Ja szyłam z niej właśnie poszewki. Wyglądały świetnie a materiał zdał egzamin na 5. Jest bardzo wytrzymały.

Łuska gryki- ekologiczne wypełnienie

W kulturze Wschodu znane od tysięcy lat, do nas przywędrowało stosunkowo niedawno. Ekologiczne, zdrowe wypełnienie, które reagując na nacisk, temperaturę i wilgotność dostosowuje się do Ciebie. W dodatku jest biodegradowalne i hipoalergiczne– dzięki zawartości tanin w łusce gryki nie rozwijają się bakterie, pleśń ani grzyby. Łuski są odporne na zgniatanie, nie odkształcają się i łatwo się przesypują. Dzięki tym właściwościom wypełnienie jest bardzo trwałe. Te cechy powodują również, że poduszka zachowuje świeżość. Pomiędzy łuskami jest stały przepływ powietrza.

W połączeniu z pokrowcami wykonanymi ze sznurka bawełnianego produkty z mojej pracowni w doskonały sposób pobudzają wrażliwość na dotyk, pomagają dzieciom doskonalić małą motorykę i łagodzą objawy stresu, gdyż szelest łusek działa odprężająco.

Siemię lniane

Przesypuje się w woreczkach podobnie jak łuska gryki. Dzięki temu ma podobne właściwości odprężające. Jest jednak od niej gładsze, bardziej płaskie i cięższe dzięki czemu doskonale sprawdza się w woreczkach na oczy. Delikatnie uciskając powieki pomaga się zrelaksować.

Lawenda

Lawenda posiada tak wiele wspaniałych właściwości, że postanowiłam o niej napisać osobny artykuł. Pojawi się na blogu już w czwartek.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące materiałów z których korzystam lub nie uwzględniłam tu czegoś, co według Ciebie jest istotne, napisz do mnie koniecznie.

Dołącz do dyskusji