fbpx

Naturalne rękodzieło kontra masowa produkcja. Co wybrać?

komentarze Brak komentarzy

Często spotykam się z opinią, że rękodziełem zajmowały się tylko Babcie, żeby zabić czas i tworzyć unikatowe rzeczy, które w ich czasach były niedostępne w sklepach. Dzisiaj, w dobie centrów handlowych, na fali sieciówek, rękodzieło bazujące na naturalnych materiałach jest nam zupełnie niepotrzebne. Czy na pewno tak jest?

Plastik, plastik, plastik

Kiedy w połowie XIX wieku człowiek wynalazł plastik nikt nie spodziewał się, że za niespełna 100 lat ludzkość nie będzie wyobrażała sobie bez niego życia. Wszystko pięknie, tylko nie zapominajmy o kosztach jakie przez niego ponosimy. Bynajmniej nie mówię tu o pieniądzach, bo to dzięki niskim kosztom produkcji i sprzedaży oraz powszechnej dostępności plastik stał się tak popularny. Niestety tworzywa sztuczne zostały wynalezione z niewystępujących naturalnie syntetycznych polimerów. Znajdują się w mniejszym lub większym stopniu w większości spotykanych w sklepach towarów. Ba! Można je znaleźć nawet w żywności. Czas rozkładu? Od 100 do 1000 lat. Na Oceanie Spokojnym w 1997 roku odkryte zostało duże dryfujące skupisko śmieci. Duże to w tym przypadku eufemizm. Szacowana masa wynosi 45-129 ton, ma powierzchnię 1,6 mln km2 a zbudowana jest w 99,9% z tworzyw sztucznych. Dorobiło się własnej strony na Wikipedii i jest znane jako Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Zarówno produkcja plastiku jak i wyprodukowane w ten sposób przedmioty przynoszą niepowetowaną stratę dla środowiska naturalnego. Nawet masowa produkcja rzeczy wytworzonych z materiałów naturalnych niestety nie jest ekologiczna.

Co nam daje rękodzieło?

Naturalna produkcja

Jak sama nazwa wskazuje efektem są przedmioty będące wytworem rąk. My- rękodzielnicy robimy je z dbałością o każdy szczegół, w przyjaznych dla środowiska warunkach. Te przedmioty zdecydowanie można zaliczyć do ekologicznych. Od etapu produkcji po finalny, końcowy produkt. Wszystkie rzeczy wytwarzane w mojej pracowni wykonane są z materiałów naturalnych.

Produkty unikatowe

To nie jest masowa produkcja. Każda rzecz wychodząca spod szydełka, drutów, maszyny rękodzielnika jest absolutnie niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Dodatkowo masz możliwość personalizowania, dobrania dokładnie takich wzorów i kolorów jakie są bliskie Twojemu sercu. Koniec z konformizmem. Wybierasz produkty od ludzi, których filozofia marki rezonuje z Twoimi przekonaniami.

Relaks

Możliwości nauki rękodzieła są w dzisiejszych czasach nieograniczone! Ilość warsztatów, filmików instruktażowych, kursów i materiałów z których możesz korzystać jest właściwie nieskończona. Jeżeli nie chcesz kupować gotowego produktu, może warto poświęcić czas i nauczyć się robić go samemu? Uwierz, że jest to wspaniała lekcja cierpliwości i doskonała forma relaksu. Już teraz mogę zdradzić, że już niebawem również u mnie zaczną się pojawiać materiały umożliwiające naukę, a już jesienią rozpoczną się regularne warsztaty w mojej pracowni.

To tylko kilka przykładów w których rękodzieło ma znaczną przewagę nad zalewem przedmiotów masowej produkcji. Jeżeli się dobrze zastanowimy, plusów jest znacznie więcej.

Dlaczego tak drogo?

Właśnie dlatego! W każdy projekt wkładamy całych siebie, serce i zaangażowanie. Poświęcamy mnóstwo czasu na to, aby przedmiot był jak najwyższej jakości. To nie tylko czas poświęcony na stworzenie go, ale również czas poświęcony na projekt, dobór materiałów, prototypowanie, testowanie i w końcu wprowadzenie do sprzedaży.

Mam nadzieję, że jeżeli do tej pory miałaś wątpliwości co do zasadności takich projektów jak mój, przekonałaś się, że jest też cała masa korzyści z niego płynących. To z mojej strony również mały apel, do tych, którzy na pytanie o cenę krzyczą: Ile?! Za co?!. Bądźcie proszę wyrozumiali. To nasza ciężka praca. Myślę, że z tą myślą zgodzi się wiele moich koleżanek rękodzielniczek.

Masz wybór i masz wpływ na stan naszego środowiska. Nie zapominaj o tym, wybieraj świadomie. W każdej dziedzinie życia.

Dołącz do dyskusji