fbpx

Pomoce w praktyce jogi- czy naprawdę są potrzebne?

komentarze Brak komentarzy

Bardzo często spotykamy się z założeniem, że stosowanie pomocy w codziennej praktyce jogi jest zbędne. Nic bardziej mylnego. Z akcesoriów na macie korzystają zarówno początkujący jak i zaawansowani jogini. Do czego służą pomoce, co dają i jakie są ich rodzaje? Dzisiaj odpowiemy sobie na te pytania.

Pomoce wykorzystywane są w praktyce jogi metodą BKS Iyengara. Nie bez przyczyny ta metoda jest zalecana dla osób początkujących. Ograniczenia ciała i nieznajomość prawidłowego jego ustawienia w poszczególnych asanach na początku praktyki powodują, że bez stosowania pomocy nie wyciągniemy z praktyki 100% korzyści. Dodatkowo większość asan będzie dla nas bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do wykonania. Dzięki akcesoriom praktyka staje się przyjemna, bezpieczna a korzyści z niej płynące stają się zauważalne dla każdego. Rozważmy kilka aspektów praktyki w których rekwizyty z pewnością okażą się niezastąpione.

Bezpieczeństwo –akcesoria chronią Twoje zdrowie

Najczęstszymi urazami towarzyszącymi praktyce są przeciążenie stawów i kręgosłupa oraz urazy mięśni. Są na nie szczególnie narażone osoby rozpoczynające swoją przygodę na macie. Powodem jest najczęściej ignorowanie sygnałów bólowych płynących z naszego ciała, które jest spowodowane zbyt ambitnym podejściem do praktyki. Zapominamy, że mięśnie należy rozciągać stopniowo, ponieważ początkowo są one nieprzystosowane do wykonywania pogłębionych pozycji. Prawidłowe stosowanie pomocy w dużym stopniu eliminuje ryzyko takich urazów.

Oddech- równie ważny jak wykonywanie asan

Dużo osób rozpoczynających praktykę jogi zapomina o tym, że joga nie polega tylko i wyłącznie na ćwiczeniach. Bardzo ważnym aspektem jest prawidłowy oddech. Więcej o tym w artykule: Najczęstsze błędy popełniane przez osoby praktykujące jogę. W przypadku praktyki bez zastosowania pomocy, często tak skupiamy się na wejściu w pozycję i rozciągnięciu ciała do granic możliwości (patrz: bezpieczeństwo), że zwyczajnie zapominamy o oddechu. Skupiamy się tylko i wyłącznie na zachowaniu równowagi, bólu i mocowaniu się ze swoim ciałem. Dzięki zastosowaniu klocków, pasków, koca, nie przeciążamy stawów ani mięśni, prawidłowo wchodzimy w pozycję a co za tym idzie, możemy bardziej skoncentrować się na prawidłowym oddychaniu.

Świadomość własnego ciała

Stosując akcesoria do praktyki poznajemy własne ciało, jego możliwości i ograniczenia. Możemy skupić się na odczuwaniu poszczególnych partii mięśni, uczymy się słuchać swojego ciała i stajemy się go bardziej świadomi. To zdecydowanie ułatwia dalszą praktykę.

Pozycja ciała

Prawidłowe ułożenie ciała w poszczególnych asanach jest kluczowe w praktyce. Wykonanie niektórych pozycji we właściwy sposób, dla osób początkujących jest często zwyczajnie niemożliwe bez zastosowania pomocy. Z kolei całkowite pomijanie asan, których nie jesteśmy w stanie wykonać,  nie doprowadzi nas do rozwoju. Kiedy nie jesteśmy w stanie położyć dłoni na podłodze z zachowaniem prostych pleców, klocki przychodzą z pomocą. Gdy nie jesteśmy w stanie odpowiednio ustawić nóg, z pomocą przychodzi pasek. Bez tych akcesoriów bardzo łatwo wpoić złe nawyki, nabawić się urazu, nie mówiąc o koncentracji na oddechu.

Jesteś po urazie? Nic nie szkodzi!

Pomoce są nieodzowne w przypadku osób, które zmagają się z wszelkiego rodzaju urazami i usztywnieniami ciała. Fantastycznie sprawdzają się również w przypadku osób starszych. Dzięki nim, nawet osoby z pewnymi ograniczeniami mają możliwość skorzystania ze zbawiennych skutków praktyki. Pamiętaj jednak, aby w takiej sytuacji pod żadnym pozorem nie wykonywać pozycji na własną rękę. Rób to, zwłaszcza na początku tylko pod opieką nauczyciela jogi.

Gdy lubisz medytować

Do medytacji stosujemy nieco inne pomoce niż do praktyki. Najczęściej są to poduszka do medytacji oraz woreczki relaksacyjne na oczy. Pozwalają utrzymać prawidłową pozycję siedzącą bądź leżącą przez dłuższy okres czasu i lepiej osiągnąć stan rozluźnienia i odprężenia. Tego typu pomoce znajdziesz w moim sklepie.

Dołącz do dyskusji