fbpx

Znaczenie relaksu w życiu człowieka — jak skutecznie wypocząć?

komentarze Brak komentarzy

Współcześnie duża część społeczeństwa żyje w nieustannym biegu — natłoku obowiązków zawodowych i domowych. Mimo że w teorii pracujemy „zaledwie” 8 godzin dziennie, wciąż nie starcza nam czasu na wypoczynek. Jest tak dlatego, że cały czas dążymy do zadowalania innych, zapominając tak naprawdę o sobie. Opieramy swój wypoczynek wyłącznie na kilkugodzinnym śnie, co nie jest zdrowe dla organizmu.

Czym jest odpoczynek?

Dla każdego odpoczynek znaczy coś innego. Jedni będą wypoczywać, spędzając dużą część dnia na kanapie, inni ćwicząc jogę, a jeszcze inni zdecydują się na podróże. Każda z tych czynności może być odpoczynkiem, jeśli będzie sprawiała danej osobie przyjemność, a do tego zostanie wykonana prawidłowo. Co to oznacza? Zdrowy odpoczynek nie powinien opierać się ani na lenistwie, ani na bezczynności — głównie dlatego, że wówczas ograniczamy naszą aktywność fizyczną i psychiczną, a to wbrew pozorom nie przyczyni się do szybszej regeneracji organizmu. Do kwestii prawidłowego odpoczynku jeszcze wrócimy, warto najpierw zastanowić się, do czego tak właściwie jest nam potrzebny.

Dlaczego powinniśmy odpoczywać?

Każdy odczuwał kiedyś zmęczenie bez względu na wiek — zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Dzieci, młodzież i osoby dorosłe mogą być tak samo zmęczeni, mimo że jedni wykonują ciężką pracę fizyczną, a inni skupiają się na nauce. Według badań człowiek jest w stanie efektywnie się skupić wyłącznie przez około 5-8 godzin. W przypadku dłuższej pracy jej efekty mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Co więcej, osoby zmęczone narażone są na duży stres, co może odbijać się negatywnie na ich relacjach z innymi, szybko się frustrują, a nawet popadają w depresję. Stwierdzenie więc, że odpoczynek to marnotrawienie czasu, jest błędne.

termofor we wzór małych kwiatów vintage

Woreczki i poduszki relaksacyjne — skuteczne wsparcie w wypoczynku

Sposobów na prawidłowy wypoczynek jest kilka — można zastosować bardzo skuteczny trening Jacobsona czy metodę wizualizacji. Wiele osób chce jednak zwyczajnie zdrzemnąć się lub choćby przymknąć oczy. Oczywiście można tak robić, jednak jeśli już się za to zabierać, to tylko w efektywny sposób. Pomóc mogą w tym woreczki i poduszki relaksacyjne. Wypełnione są różnymi mieszankami kwiatów, ziół lub minerałów (np. lawendą bądź solą kamienną). Oprócz tego, że delikatnie przyciskają powieki, to działają relaksująco: koją nerwy, uspokajają, łagodzą bóle głowy. Takie woreczki warto stosować zawsze, gdy ma się problem z zaśnięciem, myśli się o zbyt wielu problemach lub gdy oczy są bardzo zmęczone.

Każdy człowiek powinien zaplanować sobie czas na odpoczynek. Warto wypoczywać wykonując przyjemne czynności (jak np. zabawa, zwiedzanie, trening), które odciągają nas od myśli o pracy i licznych obowiązkach. Mimo tego potrzebujemy też czasu na sen i zwyczajne przystopowanie — wtedy warto po prostu zamknąć oczy i się zrelaksować. Pomocne będą w tym poduszki i woreczki relaksacyjne, które wbrew pozorom mają ogromny wpływ na jakość wypoczynku.

Dołącz do dyskusji